نامه سرگشاده به اکبر عبدی

،اقای اکبر عبدی

شما یک هنرمندی. هنرمندی که حد اقل برای هم نسل های من در دوران جنگ و دلهره، با نقش آفرینی در نمایش های تلویزیونی برای کودکان و نوجوانان خاطرات شیرین ساختی و به دلهای ماتم زده ی هم میهنانت لبخند هدیه دادی .

 شما را از “محله ی برو بیا” شناختیم، با “باز مدرسه ام دیر شد” دنبالتان کردیم تا به “آدم برفی” رسیدیم . همان فیلمی که در صف دیدن آن، از عوامل چماق به دست ده نمکی کتک خوردیم. باز آمدیم تا شما را با بازی در “اخراجی ها”یی پیدا کردیم .که دست ساخت همان ده نمکی بود. بی پرده بگویم، شما را با تمام چرخش هایتان پی گرفتیم.

آقای عبدی،

هنرمند به همه تعلق دارد، مرز نمی شناسد. او نقش مهمی در جامعه بازی می کند. نمی گویم وظیفه ی هنرمند روشنگری است اما فرهنگ ساز بودن هنرمندان، بخصوص بازیگران را در یک جامعه نمی توان کتمان کرد و به همین دلیل، آنها انتظاراتی را با خود به همراه می آورند

شما اخیرا در مراسم تجلیل از فرهیختگان و هنرمندان در تالار “وحدت” در میان صحبت هایتان  با استفاده از واژه ی تحقیر آمیز “جود” (جهود)  به جمعیتی از هم میهنانتان آگاهانه یا نا آگاهانه توهین کردید و خاطر بسیاری را آزردید.

می خواستم از شما بپرسم، آیا می دانید فیلم “ای ایران” که شما به خاطر نقش آفرینی در آن خود را لایق سیمرغ بلورین می دانستی ساخته ی یکی از همان هایست که شما با لحن تحقیر آمیز خطابشان کردید؟  آیا خبر دارید فیلم های “اجاره نشین ها” ، از پرفروشترین فیلم های دهه نخست بعد از انقلاب و فیلم “هنرپیشه” از دیگر فیلم های شما از ساخته های همو، “هارون یشایایی” است؟

شما که هنرمندی و احتمالا هنردوست، تا به حال نام مرتضی خان نی داوود،  یونس دردشتی، سلیمان روح افزا، موسی خان کاشی را شنیده اید؟ کسانی که در زنده نگاه داشتن موسیقی اصیل ایرانی نقش مهمی داشتند. نام مشفق همدانی را چه طور؟ می دانستید که آنها هم یهودی اند؟

جناب عبدی، یک عمرهنرمندانه بازی کردید، دمی هم هنرمندانه زندگی کن!

فیلم صحبت های اکبر عبدی

Tags: ,

74 responses to “نامه سرگشاده به اکبر عبدی”

 1. علی says :

  هموطن یهو دی عزیزم ، بعنوان یک ایرانی مسلمان زاده شده ! از شما خواهش میکنم به حرفهای این احمق اهمیت ندهید ، اکبر عبدی هنرپیشه دون مایه ای است ، من قبلا هم از او حرکت و رفتار زشت دیده بودم . ایرانی ها همگی به هم احترام می گذارند ، مملکت ما یکی از متنوع ترین کشورها از نظر نژاد و فرهنگ و دین است که ظرفیت و غنی فرهنگی اش را نشان میدهد .

 2. helen says :

  خانم الهام یعقوبیان
  درست است که لفظ بیان اکبر عبدی بسیار عامیانه بود – ولی باید به شما بگویم که دلیل نمی شود که اگر عده ای در از ایرانیان یهودی موسیقیدان و یا فیلم ساز و یا سناریو نویس و کارگردان بوده اند و هستند دلیل و توجیهی نمی شود به جنایاتی که دولت صهیونیست اسرائیل در حق فلسطینی ها کرده است و همچنان حقوق مسلم مردم فلسطینی را نادیده می گیرد – شما یهودیان مثل اینکه یاد گرفته اید که بعد از جنگ جهانی دوم به اینور پایتان را در دهان و کفش همه بکنید و اگر کسی حرفی به اعتراض زد شروع کنید به همچیگری ….خوب اگر هیتلر نسلی از یهودیان را قتل عام کرد شما یهودیان نیز به قیمت جان میلیون ها نفر برای خودتان مملکتی ساختید درست در کشوری که به شما پناه داد شاید اگر فلسطین با دخالت های انگلیس فرو مایه که در آن دوره نیروهای نظامی اش در فلسطین بودند به یهودیان پناه نمی داد امروز شما یهودیان اینقدر گستاخانه دست در چشم آن مردمی نمی کردید که نسل شما را پناه داد و به جای اینکه قدردان میزبانانتان باشید اینگونه خصمانه با آنان رفتار نمی کردید – بر اساس ادعاهای واهی مالکیتتان در سرزمین های فلسطین – شما را پیغمبرتان لعن و نفرین کرد و شما از آن پس سرزمینی نداشتید پس کمی آرامتر ….در ضمن در طول تاریخ شما بدترین آزار ها را از مسیحیان دیده اید من مانده ام که چرا دائم لنگه کفشتان دم در خانه مسلمانان است و با چه حقی اینقدر از مسلمانان طلبکار هستید

  • رکسانا says :

   خانم هلن
   انتقاد کردن رو با اهانت اشتباه گرفتین؟ شما الان تو وبلاگ خانم یعقوبیان مثل یه مهمون بی ادب هستید که آدم دلش می خواد زودتر رفع زحمت بکنه و بره و دیگه پیداش نشه.

  • turkamanchai says :

   خانم علن بسیار عالی پاسخ داریم
   مرحبا

  • ehson says :

   حالا که شما تمام مشکلات ایجادشده توسط گروهی افراطی (صهیونیست ها) را به پای هموطنان یهودیمان نوشتید وآن طور که ازسخنانتان بر می آید مسلمان هستید پس با منطق خودتان می شودازشما خواست دررابطه با افراطی گری بعضی ازگروه های اسلامی همانند القاعده و… نیزجنابعالی پاسخگو باشید.

 3. hamid says :

  وقتي عبدي اخراجيهاي سه رو بازي كرد راه خودش رو از ملت جدا كرد و حلا هم كه با اين حرفهاش گند زد به تمام شخصيتش

 4. hamid says :

  اميدوارم كه به دل نگيريد و به حساب فرهنگ ايرانيها نگذاريد من هم به عنوان يك رشتي بار ها و بار ها بهم
  توهين شده و در موردم جك گفته شده اما اون رو به حساب حماقت بعضي ها ميگذارم نه فرهنگ ايراني

  • Elham Yaghoubian says :

   دوست گرامی، من خودم یک ایرانی ام، چگونه می تونم این را به حساب ایرانیان بگذارم؟ سپاس از پیامتان

 5. بی نام says :

  تا آن جا که من می دانم جود مخفف جهود است و جهود از ریشه جهد می آید که جهد به معنای تلاش است. علاوه بر آن شاید جود و جهود اشکال عامیانه یهودی باشند. ای کاش اطلاعات بیشتری در زمینه این لغات و بار معنایی شان می دادید. با تشکر

 6. shahrzad says :

  shakhsan nemitunam harf zadane akbar abdi ro tahamol konam, zanande va khejalat avar bud,

 7. ehsan says :

  سنگ بد گوهر اگر کاسه زرین بشکست
  قیمت سنگ نیفزاید و زر کم نشود

  به دل نگیر. شماها از این بیشتر دیدین و شنیدین. این هم بگذره

 8. Greg says :

  خانم الهام يعقوبيان طنز و كمدي در جهان امروز مملو از لطيفه هاي قومي و مليتي است. يهوديان بخاطر احساس برتري قومي نسبت به ساير اقوام و مليتها و اديان مذهبي حساسيت بيشتري به اين موضوع نشان مي دهند. در جامعه مدرني مثل ايالات متحده نيز با وجود تسلت يهوديان بر صنعت سينما و مطبوعات و رسانه هاي عمومي هر روز شاهد بروز تنشهايي بين مجريان تلوزيوني يا كمدينها با تهيه كننده هاي رسانه اي هستيم. خانم يعقوبيان شما بايد تحمل شوخي را از يك كمدين برجسته داشته باشيد. يهوديان همواره با مظلوم نمايي و بهانه هاي مختلف از مسايلي جزي مانند اين در جهت اهداف سياسي و قومي سوء استفاده كرده اند. اين فقط يك شوخي است تحمل كنيد.

  • Ahoora says :

   با عرض پوزش نظر بسیار مسخره ای دادید!با این نظر شما هر کس با هر انگیزه ای اجازه داره به دیگران توهین کنه.شما ظاهرا فرق بین شوخی و توهین رو نمیشناسید.به کار بردن کلمه “جود” در زبان فارسی بار معنایی منفی داره و استفاده از اون هم زیبا نیست.در صورتی که کلمه یهود یا یهودی یا کلیمی اصلا اون بار معنایی منفی رو نداره.آدم بهتره که یه مقدار انصاف هم داشته باشه.بجای پیشنهاد کردن تحمل به شخصی که مورد تمسخر یا توهین قرار می گیره،بهتره که شخص توهین کننده رو نکوهش کرد.

  • amir says :

   ا

   در موردشما که ادعا میکنین تو امریکا هم این کار میشه، باید بگم
   باشه، بذار تو مملکت ما هم دموکراسی برقرار بشه اونوقت شما بیاد الگوهای
   از تلویزیون دیده امریکایی رو برای ما تبلیغ کن، نه در کشوری که موج مهاجرت
   یهودیانی که ریشه تاریخی در این سرزمین دارند به خارج داره غوغا میکنه، آیا
   یک یهودی الان میتونه راجب ما مسلمون ها مثل آقای عبدی صحبت کنه؟ اول این
   سوال من رو جواب بده بعد از دیگران طلب داشتن تحمل شوخی رو بفرمایید.

   آقای عبدی یک دلقک مزخرف بیشتر نیست که برای چهار تا سکه داشت
   خودش رو خیس میکرد.

 9. kourosh says :

  با درود برشما
  همان گونه که می دانید در زمان خشایار شاه کشتار چندین هزار ایرانی
  با دسیسه ی مرده خای رخداد
  که به کشتار پوریم ویا هولناک کشتار(هولوکاست) ایرانیان انجامید
  ولی این دلیلی نمی شود که همه ی یهودیان را به یک دید نگریست
  و آنان را دشمن دیرین ایران دانست
  هولوکاست در هرجا رخ دهد کاری اهریمنی است و گناهی نابخشودنی
  چه کشتار چندین هزار ایرانی به دسیسه ی مرده خای و استر
  و چه کشتار یهودیان در زمان آلمان نازی
  و یا کشتار ارمنیان بدست ترک گرایان ترکیه

 10. amir says :

  خانم یعقوبیان عزیز
  من هم به شدت ناراحت شدم از حرفهای عبدی، مخصوصا اینکه یکی
  از بهترین دوستان دوران تحصیلی من یهودی بود و الان دیگه در ایران نیست

  اما من همیشه فکر میکردم و فکر میکنم که جهود به معنی جهد کننده
  و بسیار تلاش کننده است، و اتفاقا همیشه فکر میکردم اگر عوام معنی اش
  رو متوجه بشوند در باب تحسین قوم یهود گفته شده فکر کنم.

  این فقط در مورد این اسم بود.
  اما اینکه کسی بیاد و یک مسئله رو به نام یک قوم با هر لفظی که میخواد
  باشه جهود، یهودی، اصلا فرشته برچسب بزنه عین نژاد پرستی و عقب افتادگی
  اون طرف رو میرسونه

  در کل میخوام بگم که ما نباید خیلی از این بازیگرها رو هم جدی بگیریم
  همین آقای عبدی یک دلقکه، اونجام به قول دوستی برای خودشیرینی
  از سکه هایی که گرفته جلوی محمود اینطور چرت و پرت گفته.

 11. majid says :

  خانم الهام یعقوبیان
  با سلام
  من هم ان سخنان نا مهربان را نیز از از زبان مردی که برایم یاد اور روزهای خوب و بد گذشته ام هست و همیشه به هنر بازیگریش احترام گذاشته ام را شنیدم و قلبم را به درد اورداما در عوض با خواندن نامه شما گویی اینکه کسی را پیدا کرده ام.شما را به عنوان یک انسان و یک هموطن دوست دارم و دستتان را همچو یک برادر می فشارم.

 12. yek sharvand says :

  با سلام
  خیلی دلم می خواهد آقای عبدی نامه من را نیز بخواند.
  هنر مند عزیز آقای عبدی، شما عمری در سینما با سابقه درخشان هنری حضور داشتید، ما هم عمری در ایران عزیز زندگی کردیم، اما در هیچ زمانی به اندازه این 8 سال سختی و تورم ندیدیم، شما با این همه سرمایه و درآمد با گرفتن یک کلاسور سکه به قول خودتان شاد می شوید و از رییس جمهور بعدی می خواهید این روند را ادامه دهد، اما کدام یک از ما وعده های سکه و فرزند به قول خودتان یک میلیون و دویستی و سهام عدالت و … را دریافت کردیم؟
  کدام یک از ما به اندازه ای که با کمی رفاه شاد می شدیم با نمایش های های کمدی شما شاد می شد؟
  آقای عبدی درست است که کرکره شما را به علت گران فروشی پایین کشیدند، اما صد ها واحد صنفی دیگر هم به سرنوشت شما دچار شدند تا از تورم 300 درصدی به وجود آمده در امان باشیم.
  دختر خانم یهودی عزیز درست گفت، هنر مند بودن و هنر مند زندگی کردن دو مقوله جداست که یکی را با پول میتوان خرید و دیگری را خیر.
  ای کاش این کلاسور سکه ها در بین همه مردم با کفایت و کارآمد این جامه پخش می شد همانطور که در شهر داری زمان کرباسچی شد و به او تهمت رانت خواری زدند، تا همگان با شما موافق باشنتد.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s